Poleć link


 
  • Blog
  • /
  • Jak wykonać ścianę z płytek ceglanych Regalia?
Opublikowano 25 lutego 2016 o godzinie 12:39 przez admin

Jak wykonać ścianę z płytek ceglanych Regalia

Ceglana ściana z płytek Regalia to wspaniała dekoracja każdego pomieszczenia. Na każdy 1 m2 potrzeba 52 płytki ceglane, przy uwzględnieniu 1 cm fugi. Przed przystąpieniem do klejenia płytek Regalia ścianę należy starannie odczyścić, ponieważ takie zabrudzenia jak kurz, tłuszcz, resztki starego kleju lub tapety zmniejszają przyczepność zaprawy klejowej. Następnie należy zagruntować ścianę emulsją do gruntowania.

Ścianę dzielimy na poziome pasy o wysokości 7 – 8,5 cm: płytka (6-7,5 cm) plus 1 cm na fugę. Rozpoczynamy klejenie od góry. Gdyby zaistniała konieczność przycięcia, z przyczyn estetycznych lepiej przycinać płytki znajdujące się przy podłodze.

Do klejenia stosujemy gęsty, elastyczny klej do płytek. Nakładamy go zębatą packą na ścianę i na płytkę, a następnie dokładnie dociskamy płytkę do ściany. Nadmiar kleju usuwamy zanim wyschnie. Należy odczekać, aż klej zwiąże płytki ze ścianą, po czym oczyścić je z zabrudzeń. Jeśli płytki są zabrudzone klejem, odczyszczamy je papierem ściernym.

Teraz możemy przystąpić do kolejnego etapu, przy czym mamy dwie możliwości. Albo najpierw impregnujemy płytki, a potem fugujemy, albo rozpoczynamy od fugowania, a impregnacji dokonujemy na końcu.

Wersja 1, czyli impregnacja-fugowanie. Impregnację możemy rozpocząć po całkowitym wyschnięciu płytek (ceramika schnie ok. 1mm/dobę). Impregnat nie przepuszcza wody, więc jeśli  zaimpregnujemy mokrą lub wilgotną ścianę, wilgoć spod impregnatu nie będzie mogła się wydostać i pozostanie na płytkach w postaci białych plam.

Zaimpregnowane płytki są zabezpieczone przed zabrudzeniem podczas fugowania. Zalecenia związane z fugowaniem znajdziecie Państwo w dalszej części instrukcji.

Do impregnowania polecam produkty na bazie wosku, które są w 95 % biodegradowalne, a więc nieszkodliwe dla środowiska. W zależności od tego, jaki efekt końcowy chcecie Państwo uzyskać, zalecamy:

  • ProtectGuard niewidoczny– zabezpieczenie przed plamami, tłuszczami, graffiti; powierzchnia nie zmienia koloru po impregnacji; zalecany szczególnie do kuchni,
  • ProtectGuard WL Mat lub ProtectGuard WF – zabezpieczenie przed plamami i zabrudzeniami; powierzchnia zmienia wygląd; efekt mokry,
  • Imperguard SF – zabezpieczenie hydrofobowe i antykurzowe; powierzchnia nie zmienia koloru po impregnacji.

Więcej informacji o impregnatach znajdziecie Państwo w naszym sklepie.

Odradzamy stosowanie preparatów na bazie silikonu, gdyż tak zaimpregnowane płytki często nienaturalnie się świecą, a powierzchnia może sie rysować.

Wersja 2, czyli fugowanie – impregnacja. Po przyklejeniu płytek należy odczekać 1-2 dni, a następne starannie zmoczyć płytki.  Zmoczenie płytek spowoduje, że brudna woda z fugi nie będzie w nie wsiąkać. Fugowanie można wykonać kilkoma metodami: za pomocą pistoletu, specjalnej pacy i fugownika lub po prostu palcem zabezpieczonym rękawiczką.

Jeśli chcecie Państwo uzyskać fugę wyglądającą jak w średniowiecznym zamku, zalecamy użycie zwykłej (najlepiej gruboziarnistej) gotowej zaprawy do klinkieru. Proponujemy zaprawy firmy Atlas, które przypominają wyglądem starą fugę.

Fuga może być wgłębiona lub nałożona równo z płytkami. Można też nałożyć fugę tak, aby była wypukła względem płytek. Wybór należy do Państwa.

Do impregnowania przystępujemy po całkowitym wyschnięciu ściany (od kilku do 14 dni w zależności od temperatury w pomieszczeniu). Impregnat nie przepuszcza wody, więc jeśli  zaimpregnujemy mokrą lub wilgotną ścianę, wilgoć spod impregnatu nie będzie mogła się wydostać i pozostanie na płytkach w postaci białych plam.

Ścianę z płytek można również malować różnymi kolorami farb emulsyjnych.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo również połówki płytek, czyli tzw. główki. Układane naprzemiennie z płytkami pełnymi (lub chociaż w kilku miejscach na ścianie) sprawią, że ściana będzie wyglądać jak autentyczny mur ceglany. A przecież o to właśnie chodzi!