Poleć link


 

Dziś przekonamy Was, że wykorzystanie starego drewna w salonie to propozycja nie tylko na czasie, ale i na długi czas. Wiekowe belki, deski, meble z drewna z odzysku to silny trend we współczesnym designie, ale i materiały, które fascynują twórców, inspirują projektantów i w efekcie zadowalają inwestorów. Zobacz, może to i Twój kierunek.

OD SUFITU PO PODŁOGĘ

Projektując centralną przestrzeń w domu, będącą miejscem spotkań wszystkich mieszkańców i gości, warto pomyśleć o emocjach, które będą im tu towarzyszyć. Myślisz salon, czujesz… spokój, więź, bliskość, komfort. Dlatego naturalne materiały wykorzystane do zaaranżowania tego wyjątkowego miejsca w domu będą idealne. Stare wiekowe belki czy deski od Regalia z łatwością otulą ściany, podkreślą wysoki sufit, czy ocieplą podłogę. Stare drewno z odzysku to materiał, który się nie nudzi, mówią projektanci wnętrz. Dodatkowo obecne trendy w designie podążają w kierunku przestrzeni, w której wyraźnie przebija się zachwyt naturą, ekologią, materiałami z recyklingu, które w efekcie zapewnią atmosferę przytulności i komfortu. Dlatego inwestorzy chętnie sięgają po meble, czy produkty do wykończenia wnętrz ze starego, wiekowego drewna. Oryginalne, mieniące się kolorami natury, w pełni ekologiczne drewniane ściany, podłogi, czy meble ze stuletniego dębu dają uczucie spokoju i bezpieczeństwa.

Aranżacja salonu z szafką rtv i stolikiem ze starego drewna

NOWE PODKREŚL STARYM

Użycie starego drewna w salonie nie przesądza o stylu wnętrza, wręcz przeciwnie pozwala na zabawę i daje miejsce na popisy wyobraźni. Nasze stare deski prezentują się pięknie w każdym wnętrzu, zarówno rustykalnym – harmonizując z ciepłymi elementami takiego wnętrza, jak i nowoczesnym – kontrastując z prostymi i chłodnymi powierzchniami i materiałami. Tylko od Ciebie zależy efekt końcowy, ale pamiętaj, że wiekowe drewno „z duszą” nie lubi stać w kącie. Z naszego doświadczenia i opinii klientów wiemy, że to gwiazda, która lubi błyszczeć. Kolory i faktury starego drewna z odzysku pozwalają na dużą swobodę w kolorystyce i doborze pozostałych elementów wyposażenia salonu. I co ważne, stare, mocne drewno to prawdziwa ochrona ścian przed zabrudzeniami czy uszkodzeniami. To ważne, kiedy czasem salon zamienia się w boisko piłkarskie;). Zapraszamy Cię do zabawy formą, kolorem w duchu najszczerszej ekologii.

Deski baleyage na ścianie tv

ZNAJDŹ SWOJĄ DRUGĄ POŁÓWKĘ

Mieniące się wszystkimi barwami Matki Natury i prezentujące jakość dawnego rzemiosła stare drewno najczęściej staje się miłością od pierwszego wejrzenia. Dodatkowo pozwala na zbudowanie przestrzeni pasującej do nas idealnie. Meble ze starego drewna od Regalia to projekty autorskie, będące wynikiem wnikliwego poznania potrzeb. Dlatego są we wnętrzu, jak pasująca druga połówka do jego właściciela. Każdy kawałek wiekowej belki, czy deski jest inspiracją i podsuwa piękne oraz funkcjonalne rozwiązania. Tak powstają oryginalne komody, regały, krzesła, półki, stoły, stoliki.

Regały i rama mapy wykonane ze starej sosny

STÓŁ Z NOGAMI JAKIMI CHCESZ. ŁATWO TO POWIEDZIEĆ

Stoły ze starego drewna to wizytówka Manufaktury Regalia. Okrągłe, prostokątne, na bogato zdobionych, toczonych czy ascetycznych, metalowych nogach. Stoły z wiekowego drewna to bogactwo formy, kolorów i faktur. Ten największy, który wykonaliśmy miał 5 metrów i ważył przeszło 800 kg. Dziś wdzięczy się dumnie we wnętrzu 5-gwiazdkowego hotelu, a jeszcze niedawno pełnił zupełnie odmienną funkcję, w równie odmiennym otoczeniu. Surowiec przez wiele dekad stanowił drogę wiodącą przez bagienne tereny – teraz otrzymał nowe życie.

Stół ze starego dębu, na ścianie wiekowe deski dębowe

I tak to u nas jest. Szacunek do historycznego materiału i jego jakości oraz działanie w duchu filozofii niemarnowania powodują wykorzystanie każdego kawałka starego drewna. U nas grube pięciocentymetrowe dębowe lub sosnowe blaty prezentując sobą siłę księżycowego drewna, będące 200 lat temu np. płazami, czyli zewnętrznymi ścianami domu, belkami konstrukcyjnymi stodoły, a czasami magazynów wojskowych, mają szansę żyć na nowo. Dotykając powierzchni stołu ze starego drewna odkryjesz żmudną pracę cieśli, który ręcznie ciosał drewno na swój dom. Była to metoda pracochłonna, ale dzięki takiej obróbce drewno było mocniejsze niż drewno współczesne cięte maszynowo, ponieważ przy użyciu siekierki ciosało się drewno wzdłuż włókien, co zapobiegało ich przerywaniu. Dziś ta zapomniana i niestosowana już ze względu na swoją pracochłonność metoda ciosania drewna przetrwała w naszych meblach.

A stołowe nogi? To już kolejna historia, która zaczęła się np. w starych silosach do zboża, odzyskanych ze złomowiska, metalowych kołach od wozu, czy stuletnich zawiasach. Nie dajemy się jednak zamknąć w ramy  – drewniane, metalowe, masywne, ciężkie. W naszych stołach dostrzeżecie finezję i kunszt artystyczny. Bawimy się formą. Toczymy, ręcznie wyginamy. I tak powstają konstrukcje, w których odważnie zaznaczyliśmy przekorę, nonszalancję. Trochę nawiązując do stylu francuskiego baroku, wyniosłego, a trochę wabi-sabi, piękno naturalnego starzenia się i zachwyt nad przemijalnością w pokorze i zgodzie z naturą.

Stół ze starego drewna na toczonych nogach

Nasze stoły w swoich rozmiarach dostosowują się do Twoich wymagań. Warto pamiętać, że dzięki wiekowemu drewnu wytrzymają siłę każdych emocji i zaproszą tylu gości, ilu zechcesz. Zadbaliśmy także o to, aby nasze meble były praktyczne i proste w utrzymaniu. Dlatego stołowe blaty są wielokrotnie zabezpieczone wysokiej jakości naturalnym olejowoskiem. Tworzy on warstwę ochronną, która zabezpiecza drewno przed ścieraniem, wnikaniem brudu, wodą i plamami.

PODŁOGA ZE STAREGO DREWNA POZWOLI CI MOCNO STĄPAĆ PO ZIEMI

Unikatowe piękno naturalnych desek podłogowych wprowadzi harmonię do każdego wnętrza. Jakość wiekowego drewna nada wnętrzu niezwykle luksusowy i jednocześnie przytulny charakter. W Regalia deski wykonujemy z rdzenia oryginalnych starych belek. Wiekowe drewno charakteryzuje się lepszą twardością i odpornością na ścieranie niż deski nowe lub postarzane, ponieważ ma większą gęstość słojów i jest żywiczne.

Nasze deski podłogowe ze starych belek są heblowane i poddawane specjalnej strukturyzacji. Dzięki czemu chodząc boso po takiej podłodze, wyczuwa się słoje drewna. To ważne, aby w swoim salonie czuć się naturalnie.

Deski Regalia posiadają pióro-wpust i są przygotowane do nałożenia olejów czy wosków. Prosta robota, jak mawiają fachowcy w tej materii. Potem tylko zabezpieczenie wiekowej podłogi naturalnymi olejowoskami, które wydobędą z drewna jego głębię, ale również dobrze zabezpieczą powierzchnię gwarantując skuteczną ochronę drewna oraz łatwą pielęgnację.

Deska podłogowa – spichlerzowa, lite drewno

Mówią, moda przemija. Zgoda. Jednak ta na stare drewno we wnętrzach przechodzi piękną ewolucję. Wiekowe deski nie są dodatkiem. Zajmują główne, należne sobie miejsce zapewniając klasę, komfort i prezentując sobą pięknie upływający czas.

Opublikowano 30 listopada 2021 o godzinie 14:20 przez Regalia

Moc drzemiąca w starym drewnie.

Była mroźna zima 1901 roku. Śnieg otulił świat miękką kołdrą puchu. Okna wiejskiej, mazurskiej chaty malowały się tajemniczymi i magicznymi obrazami. W palenisku słychać było skwierczenie rozżarzonego drewna. Dzieci przytuliły się do ciepłych kafli i co jakiś czas zerkały w stronę ojca, który zaopatrzony w ciepły kożuch, szykował się do wyjścia. Ciężko było mu opuścić przytulną izbę i stawić czoła spokojnej i złowrogiej jednocześnie zimie. Jednak ta pora roku, to najwłaściwszy czas, aby starannie wyselekcjonowane drzewa powalić ostrzem siekiery…

Taki obraz możemy mieć przed oczami, ilekroć pomyślimy o starym, wiekowym drewnie, które po latach ciężkiej pracy — jako konstrukcja budynków — zyskuje nowe życie wskrzeszone w nowej formie. To właśnie podczas takiej zimy cieśla wycinał drzewa. Nie był to przypadek, a celowe działanie. Doskonale wiedział, że w tak mroźny czas soków w drzewie jest najmniej, a więc pozyskane drewno będzie stabilne i trwałe. Pracując z nim, uniknie przykrych niespodzianek takich jak wypaczanie.

Dziś my kontynuujemy historię, która zaczęła się ponad 100 lat temu. W rzemieślniczy, manufakturowy sposób tworzymy unikalne meble z tego samego drewna, które ścięte zostało w 1901 roku, a może 1890? Mamy niebywałą przyjemność pracować z najlepszym projektantem świata – naturą. Nie walczymy z nią, a poddajemy się temu, co stworzyła. Wydobywamy z niej tylko, to co zachwyca i wzbudza podziw. Drewno, które sezonowane było przez ponad 100 lat, daje gwarancję jakości, ale przede wszystkim to magiczne i oryginalne zestawienie barw i faktur, współczesny luksus, którego nie można w żaden sposób podrobić.

Dlaczego jednak warto walczyć o ten cenny i szlachetny surowiec? Co czyni go wyjątkowym? Jakie skrywa walory? Jak przekonać do niego współczesnych konsumentów i projektantów?

Dla nas stare drewno to przede wszystkim szacunek do natury, hołd, jaki stawiamy dawnym rzemieślnikom i ich pracy, niebywała jakość, ale również swoista magia z posiadania i dzielenia się drewnem o bogatej historii i unikalnym uroku.

Bez względu jednak na konkretny powód, dla którego decydujemy się na użycie drewna z odzysku, miłość do drzew leży w ludzkiej naturze. Zastosowanie drewna z odzysku w domu zapewnia niepowtarzalny wygląd, który niemal płynnie łączy Twoją przestrzeń życiową ze światem przyrody i przeszłością. Wprowadza również harmonię i spokój, a wszystko dzięki powstałej przez lata teksturze i patynie.

Skąd pochodzi nasze odzyskane drewno?

Wysokojakościowe drewno, jakie wykorzystujemy do wytworzenia unikalnych mebli i elementów wystroju, pochodzi z remontów starych obiektów architektonicznych, takich jak: stare stodoły, stare siedliska, magazyny wojskowe, kamienice, dworki czy zabytki. Rzadziej, pozyskujemy je w drodze rozbiórki. Wkraczamy tylko wtedy, gdy stan budynków jest na tyle zły, że nie można ich wyremontować.

Ten proces jest dość żmudny, ponieważ rozbiórki lub demontaż starych belek czy desek wykonujemy ręcznie. Dzięki temu możemy zachować charakter i patynę drewna nabytą przez lata.

Kolejnym etapem, który jest równie czasochłonny, jest oczyszczenie odzyskanego drewna z pyłu, gipsu, cementu oraz gwoździ. Aby mieć całkowitą pewność, że w drewnie nie kryją się żadne metalowe elementy, przepuszczamy je przez wykrywacz metalu. Dopiero teraz drewno przygotowane jest do kolejnego procesu, jakim jest suszenie. Filozofia, jakiej jesteśmy wierni oraz ogromny szacunek do natury wpływa na nasze decyzje również na tym etapie. Proces suszenia drewna odbywa się zatem w ekologicznej suszarni, której ciepło jest produktem ubocznym biogazowni.

Dlaczego stare drewno jest lepsze od drewna pozyskiwanego współcześnie?

NIEBYWAŁA JAKOŚĆ

Przedmioty wykonane z odzyskanego drewna wyglądają nie tylko wyjątkowo, ale są zarówno trwałe, jak i mocne. Dziesiątki czy setki lat temu drzewa wycinano, jedynie zimą, kiedy soków w pniu było jak najmniej. Pozyskane w ten sposób drewno było trwałe i stabilne. Ponadto drzewa wzrastały w lasach dziewiczych i według swojego naturalnego rytmu. Rosły na glebach nieurodzajnych, a ich naturalny wzrost był niewielki, co za tym idzie, roczne przyrosty były znikome. To wszystko składało się na wspaniałą jakość drewna, było ono cięższe i twardsze.

Zupełnie odmiennie dzieje się obecnie – lasy z drzewami przeznaczonymi na wycinkę, to ogromne hodowle, a ich wzrost musi być szybki. Dlatego jesteśmy świadkami zalesiania gruntów rolnych.

Kiedy budowano stare dworki, magazyny czy siedliska, do ich konstrukcji używano tylko najbardziej stabilnego i trwałego drewna. Faktem jest, że wiele z tych starych budynków przetrwało setki lat.

Dodatkowo stare drewno jest o wiele mocniejsze niż dzisiejsza tarcica, ponieważ kawałki pochodzące sprzed XX wieku nie zostały zanieczyszczone przez szybko rozwijającą się gospodarkę.

STABILNOŚĆ I ODPORNOŚĆ NA PROCES WYPACZANIA SIĘ

Stare drewno jest bardziej stabilne wymiarowo niż drewno świeżo zebrane. Wynika to z tego, że stare drewno przez dłuższy czas było narażone na wiele zmian wilgotności. Dodatkowo przeszło wiele różnych ekstremalnych warunków pogodowych. Daje to elementom wykonanym ze starego drewna znacznie większą stabilność, niż może zaoferować świeże drewno. Można je zatem stosować w miejscach szczególnych takich jak kuchnia czy łazienka.

NAJSZCZERSZA EKOLOGIA

Wykorzystanie drewna z odzysku zmniejsza zapotrzebowanie na świeżo pozyskane drewno z lasów. Pomaga to chronić tereny leśne oraz zamieszkałe tam zwierzęta czy rośliny. Obecnie drzewa hoduje się masowo i masowo je wycina. W większości drewno wcale nie jest wykorzystywane do stworzenia mebli czy zaspokojenia potrzeb projektowych i architektonicznych, a przerabiane jest na płyty drewnopodobne. Płyty drewnopodobne to mieszanka włókien drewnianych oraz żywic i klejów, które w swoim składzie zawierają rakotwórczy składnik: formaldehyd.

Ponadto żywotność płyt drewnopodobnych jest krótka, co powoduje kolejną wycinkę drzew. Problemem jest również recykling i upcykling płyt drewnopodobnych. Po prostu nie można wykorzystać tego surowca ponownie.

Proces wycinki drzew, jego transportu i obróbki ma ogromny, negatywny wpływ na środowisko. Korzystanie z drewna z odzysku zmniejsza ten wpływ za każdym razem, gdy jest używane w projekcie. Stwierdzono, że skumulowana energia wykorzystana do produkcji tarcicy dziewiczej w porównaniu z odmianą zrekultywowaną była około 11 do 13 razy większa.

Odzyskane drewno jest zasobem odnawialnym, który można poddać procesowi recyklingu. Na przykład o wiele lepiej dla środowiska jest instalowanie starych podłóg drewnianych niż linoleum lub wykładziny na bazie ropy naftowej.

UNIKALNOŚĆ I ORYGINALNOŚĆ

Kupując meble ze starego drewna, kupujesz także kawałek wyjątkowej historii.

Wybierając drewno z odzysku, wspierasz historię naszego regionu i kraju i utrzymujesz przy życiu dziedzictwo naszych przodków.

Drewno, z jakiego ręcznie wykonujemy meble “przeszło swoje”. Czasami było belkami konstrukcyjnymi stodoły, a czasami magazynów wojskowych. Często dosłownie uratowane przed spaleniem.

Stare, wiekowe drewno poza swoją niebywałą jakością oferuje coś jeszcze. To magiczne zestawienie kolorów, faktur i ukrytych historii rzemieślników i ich dziedzictwa. 

Na powierzchni odzyskanego drewna odnajdziesz zapisaną starymi narzędziami historię ich obróbki, stuletni wiek pokryty patyną i tchnięte w nie życie pokoleń żyjących blisko natury. Poczujesz kunszt drwali i cieśli, ciepło słońca i świeżość wiatru. Poczujesz ślady życia drewnianego domu. 

Zmiana wyglądu domu za pomocą kilku elementów z drewna z odzysku jest łatwa i niedroga. Na przykład nowoczesna boazeria wykonana z desek wypalonych przez słońce.

Odzyskane drewno jest wyjątkowe, każdy jego element jest inny. Okazjonalny sęk, pęknięcie, ślad po gwoździu, to wszystko sprawia, że stare drewno jest unikalne, a przedmioty z niego wykonane dostojnie eleganckie i oryginalne, pokryte tajemniczą patyną, która wciąga i inspiruje.

W dzisiejszych czasach tak wiele przedmiotów, które kupujemy, jest produkowanych masowo. Kupując meble wykonane z drewna z odzysku, możesz mieć pewność, że każdy egzemplarz jest w 100 procentach oryginalny i powstał w sposób tradycyjny według starego rzemiosła, z niebywałą pasją.

Drewno z historią przypomina nam, że wszystko w życiu ma swój cykl.

W naszej manufakturze pracujemy bez pośpiechu, stosując tradycyjne, ręczne techniki rzemiosła. Z wiekowego drewna wydobywamy naturalne piękno, które zyskuje nowe życie, by przez długie lata służyć Tobie i Twojej rodzinie.

Jesteśmy dumni, że do powstania naszych mebli, nie ścięliśmy ani jednego drzewa.

Jest to nasz świadomy wybór. Znając wszystkie wartości tego szlachetnego surowca, nie moglibyśmy tworzyć inaczej. Cieszymy się, że nasza filozofia, nasza pasja i nasza miłość do starego drewna, przekonują coraz więcej osób do prowadzenia zrównoważonego życia. Bo najmniejsze, świadome decyzje mają znaczenie!

IJG

Opublikowano 12 listopada 2021 o godzinie 12:09 przez Regalia

Jeśli chodzi o tworzenie kuchni, istnieje wiele różnych wyzwań, czasami jest to lokalizacja okien, innym razem przyłączy hydraulicznych. Wszystko jednak można potraktować jako inspirację i stworzyć projekt szyty na miarę.

Dla nas kuchnia to znacznie więcej niż miejsce do przygotowywania posiłków i przechowywania akcesoriów do gotowania i chociaż praktyczność jest ważna, ta przestrzeń powinna również odzwierciedlać Ciebie i rzeczy, które kochasz. Wyszukane zestawienie faktów i kolorów, układ dopasowany do pomieszczenia, a co ważniejsze podkreślenie wyjątkowego i oryginalnego stylu idącego w parze z przekonaniami o filozofii niemarnowania i świadomej ekologii.

Nasze kolekcje kuchni na zamówienie nawiązują do tradycyjnych, klasycznych form, ale również idealnie wpisują się w trend „new design”. Naszym zamiarem było przywołanie w projektach ponadczasowych styli, połączonych z ręcznie wykonanymi detalami oraz autentycznym starym drewnem. Ręcznie wykonane meble kuchenne wykonane w nowej erze ze 100-letniego drewna.

Do stworzenie tego projektu zainspirowaliśmy się pewnymi drzwiami. Drzwi opierzane, znane również jako drzwi klepkowe lub zdwojone. Wykonywane były z dwóch warstw desek.

Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Wsi Polskiej

Tylną stronę stanowiły zwykłe drzwi deskowe, na które z przedniej strony nabijano deski lub klepki deskowe układane w różne wzory i układy zdobnicze np. w jodełkę, w romby czy kwadraty. Swój tryumf miały w drugiej połowie XVIII w. oraz przez cały wiek XIX.

Ten charakterystyczny układ desek stał się inspiracją do stworzenia nowych, drewnianych frontów, a cały projekt to zwieńczenie dobrego smaku, nowoczesnych innowacji, tradycyjnych technik oraz starych architektonicznych wpływów.

Czerpiąc inspirację ze starych, polskich domów oraz bogactwa drewnianego surowca jakie uratowaliśmy, stworzyliśmy rustykalny akcent w nowoczesnej, ekologicznej kuchni.

Prezentowana kuchnia łączy zatem dwa rodzaje frontów: klasyczny front ramkowy z rdzenia starych belek, wybarwiony naturalnym olejowoskiem na kolor szary oraz nowatorski front jodełkowy, również umieszczony w ramce, wykonany z rdzenia starych belek, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby został wykonany z oryginalnych desek wypalonych przez słońce, które charakteryzują się niebywałą barwą oraz teksturą.

Front jodełkowy, wykonany z rdzenia starych belek.


Trudno uwierzyć, że wykorzystane do projektu drewno, to drewno odzyskane, to drewno, które niegdyś pełniło zgoła inną funkcję. Jego okazały wiek, czyni go fantastycznym surowcem do stworzenia oryginalnej kuchni.

Drewno, które leżakowało ponad 100-lat poza wspaniałą jakością, kolorem i fakturą, jest niezwykle odporne i gwarantuje stałość i solidność na lata. Nie wypacza się, jak to zwykle bywa ze współczesnym drewnem, pozyskiwanym w zupełnie odmienny sposób, niż miało to miejsce na początku XX w.

Fronty jodełkowe w tym projekcie stanowią jedynie akcent, mają przełamywać styl klasycznej kuchni w stylu angielskim. Być zapalnikiem i punktem zainteresowania, wzbudzać podziw, ale łączyć również starość drewna i stylu jaki królował na przełomie XVIII i XIX wieku.

Widok na fronty ramkowe, wykonane z rdzenia starych belek i wybarwione na kolor szary.

Nasza gama ręcznie robionych kuchni oferuje autentyczne projekty, wykonane w całości ze starego, oryginalnego drewna. Ta prosta gama mebli na wymiar lub mebli wolnostojących przypadnie do gustu każdemu, kto ceni unikalność, wyjątkowość połączone ze szlachetnością surowców. Co ważniejsze, w naszych projektach nie stosujemy współczesnego drewna, nie stosujemy także płyt drewnopodobnych, dzięki czemu Ty i Twoja rodzina, jesteście wolni od wdychania szkodliwego formaldehydu, który w bardzo niekorzystny sposób wpływa na zdrowie.

Angielska kuchnia wykonana w całości z wiekowego drewna.

W naszej pracy łączymy moc wiekowego drewna, rzemieślniczą pasję i miłość do natury. Niezmiennie do powstania tej kuchni nie ścięliśmy ani jednego drzewa!

IJG

Opublikowano 4 listopada 2021 o godzinie 21:22 przez Regalia

Był koniec lutego 2021. Pogoda nie rozpieszczała, sporo błota oraz chłodu unoszącego się w powietrzu – w przededniu wiosny. W naszej Manufakturze pojawiły się tulipany, które swoją żółtą barwą dawały sporo optymizmu i budziły wiosenne nastroje. Na dole gwarno. Standardowe prace: woskowanie, przygotowywanie mebli ze starego drewna. Buchający żar z kuźni ogrzewał chłodne jeszcze pomieszczenia. Ciszę rytmicznie przerywało kowalskie bicie młotem.

W powietrzu unosił się zapach podekscytowania, pośpiechu i radości. Dziś odwiedzić nas bowiem mieli nie byle jacy goście. Warmińskie progi naszego siedliska, usytuowane wśród mglistych, pagórkowatych pól, przekroczyć miała Ania Dereszowska ze swoim narzeczonym Danielem, a wraz z nimi ekipa TVN. Wszystko za sprawą małej rewolucji w życiu tej dwójki. Znane im dotąd życie w stolicy, postanowili zamienić na nieznane, ale przyjazne życie na Mazurach. Po kilku miesiącach przygotowań i rozmów zdecydowali się zbudować dom ich marzeń, oazę spokoju, do której będą wracać po ciężkim dniu pracy, w której będą się relaksować i w której będą mogły spokojnie dorastać ich dzieci. Projekt budowy ich domu połączono z programem TVN „Budując Marzenia”.

Z Anią znaliśmy się już wcześniej, zamawiała ona w naszej Manufakturze kilka mebli. Projektując swoją przestrzeń w stonowanych kolorach ziemi wraz z Anną z pracowni architektonicznej Anchal, pomyślała znowu o nas. O starym, wiekowym, odzyskanym drewnie, o jego jakości, wartości i sentymentalnym znaczeniu. Gdzie będzie mu lepiej niż w mazurskim domu?

Podczas wizyty W Regalia Ania i Daniel wybrali m.in. ogromny stary, dębowy plaster, z którego na przestrzeni kolejnych tygodni powstanie piękny i oryginalny stół. Rozmawialiśmy o elementach, które chcieliby wyeksponować, o surowcach, jakie chcą wykorzystać, o ich planach i nadziejach. Na potrzeby programu – Wojtek – twórca marki Regalia opowiedział o swoich początkach, a także o idei i filozofii jaka przyświeca marce od początków jej powstania.

Program „Budując Marzenia” emitowany był i nadal będzie na platformie player.pl oraz w TVN i TVN Style. To seria 8 odcinków, w których poza pięknymi wnętrzami, można śledzić każdy etap powstania domu, począwszy od przygotowania projektu, wyboru rzemieślników, poprzez realizację. Dodatkowo w programie odwiedzamy twórców, których Ania i Daniel wybrali, do wykreowania ich wymarzonej przestrzeni. Poznać bliżej możemy samą parę oraz lokalną kulturę i zwyczaje.

Ania i Daniel na swoje miejsce na ziemi wybrali malowniczą wieś Ławki niedaleko Rynu, gdzie w otoczeniu przyrody będą odpoczywali i spędzali jak najwięcej czasu. Z dala od zgiełku wielkiego miasta, pośpiechu i pędu. W miejscu, gdzie można zwyczajnie zwolnić i docenić bieg czasu oraz otaczające walory krajobrazowe.

Jak mówi sama Ania: „To projekt rodzinny. Robimy to z myślą o przyszłości naszej i naszych dzieci. Robimy to z myślą, żeby tam spędzać jak najwięcej czasu, żeby tam była nasza przestrzeń”.

W ostatni poniedziałek miała miejsce premiera ostatniego odcinka, w którym widzowie zobaczyć mogli końcowy efekt, jaki powstał w ich wnętrzu. Przestrzeń to harmonijne połączenie naturalnych surowców: drewna, kamienia, ceramiki. Utrzymana w naturalnej kolorystyce z dominacją brązów i beżów. Bardzo przytulne, magiczne, w którym można poczuć i sielski, wiejski klimat, jak również kunszt i precyzję nowoczesnego designu.

Większość elementów została przygotowana pod specjalne zamówienie. Mieliśmy w tym projekcie również spory udział. Cieszy nas niesamowicie, że pomimo ogromnej ilości dostępnych przeróżnych surowców, Ania i Daniel zdecydowali się dać nowe życie odzyskanemu, staremu drewnu. Niejako uczcić i upamiętnić to co stworzone zostało przez dekady. Nas przepełnia duma, że filozofia niemarnowania oraz najszczersza ekologia stała się również udziałem tej dwójki.

W ich mazurskim domu znajdziecie m.in. niesamowite i oryginalne drewniane regały, wykonane z około 100-letniego drewna sosnowego. Okazały i majestatyczny dębowy stół, obok, którego nie sposób będzie przejść obojętnie. Będzie on umilaj niejedną mazurską biesiadę i będzie kontynuowała swoją historię w nowym miejscu. Podziwiać będziecie mogli co można wyczarować ze starych desek wypalonych przez słońce, jaki urok wniosły do ich przestrzeni. Nowoczesna boazeria wykonana z wiekowego drewna, nie ma nic wspólnego z reliktem PRL-u. Ponadto stolik kawowy, stołki, blat biurka w gabinecie, drzwi i inne dodatki.

Stare, autentyczne, odzyskane drewno, zostało po raz kolejny docenione, ocalone i zadomowione. Uratowane przed spaleniem czy dewastacją, wróciło na swoje miejsce. Dom otrzymał dobrego ducha, nasze serce jest spokojne, a drzewa w mazurskich i warmińskich lasach rosną niezmiennie.

IJG

dom na mazurach dereszowska
Opublikowano 17 sierpnia 2021 o godzinie 13:41 przez Regalia

Te dni długo zostaną w naszej pamięci. Zaskoczyliście nas Waszą otwartością i chęcią wsłuchania się w opowieści o starym drewnie.

Ostatnie tygodnie były dla nas pracowite! DNI OTWARTE choć trwały 3 dni (5-7.08), okupione były kilkoma dniami przygotowań. Sprzątanie, ustawianie, montowanie, gotowanie 🙂 Trochę jak na święta. Chcieliśmy bowiem, żebyście poczuli się u nas jak w domu, swobodnie i miło. Pogoda niestety była dość kapryśna. Pierwszy dzień dni otwartych przywitał nas miłą, wiosenno-letnią aurą. Piątek niestety był mocno jesienny z temperaturą zaledwie 13. stopni. Ale, co raduje nasze serca, nie przeszkodziło Wam to, aby do nas zajrzeć.

Spotkania z Wami są dla nas zawsze drogocennym doświadczeniem. Zapraszamy Was do naszego świata, z ufnością licząc na Wasz entuzjazm. I nigdy, przenigdy nas nie zawodzicie. Zawsze uśmiechnięci, zawsze zasłuchani w nasze opowieści. Inspirujecie nas! Każde spotkanie owocuje wspaniałymi relacjami, nowymi znajomościami i pomysłami na nowe projekty. Cieszymy się, że jest więcej ludzi pozytywnie zakręconych na punkcie starego drewna.

Stare, wiekowe drewno zobowiązuje. Jego historia, szlachetność i majestat wymagają właściwej oprawy. Dlatego nasz showroom mieści się w odremontowanej starej, warmińskiej oborze. Wiedzie do niego wiejska, polna droga otoczona pagórkami i polami. Być może nie jest łatwo do nas trafić, ale wierzymy, że jeśli ktoś pokona te małe niedogodności, to zawsze jest to ktoś wyjątkowy 🙂

Próbki starego drewna, płytek ceglanych, metalowych uchwytów wykonanych z przedwojennych gwoździ prezentujemy na wyjątkowym stole z oryginalnie zachowaną powierzchnią ręcznie ciosaną. Być może nie jest to najbardziej funkcjonalny stół, ale faktura, zapach i kolor drewna rekompensuje tę niedogodność. W małych drewnianych skrzyneczkach skrzętnie leżą , poukładane próbki naszych surowców. Takie skrzyneczki wysyłamy architektom i projektantom, z którymi współpracujemy – jest to mała namiastka wielkości tych starych surowców.

Dziękujemy za te 3 dni! Choć nie wszystkim udało się dotrzeć, wiemy, że sercem byliście z nami. To niesamowicie nas motywuje i napędza do działania. Wasze historie są dla nas inspiracją. Często to od Was dowiadujemy się jakie oczekiwania mają nasi obserwatorzy, co jest dla nich atrakcyjne, ale też jakie mają obawy. Często okazuje się, że nie wiedzieliście np. że wykonujemy kuchnie pod zabudowę w 100% wykonane z wiekowego drewna lub przeprowadzamy audyty starych siedlisk i wykonujemy kompleksowe realizacje. Wiemy, że jeszcze sporo pracy przed nami, ale wiemy też, że dzięki Waszemu wsparciu, wszystko uda się zrealizować.
To co dla nas jest najważniejsze – to relacje i budowanie zaufania i te dni właśnie po to były.

Jeśli nie udało Wam się dojechać lub chcielibyście odwiedzić nas ponownie, zapraszamy do naszego showroomu, w którym znajdziecie przykładowe realizacje: stołów, łóżek, komód i innych drewnianych mebli.
Jesteśmy dla Was od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17 oraz w soboty od 9-12, prosimy jedynie o wcześniejszy kontakt, zdarza się czasem, że wszyscy jesteśmy w podróży 🙂

Nasz adres:
Studnica 2
11-320 Jeziorany
tel. 537 307 025 lub 603 065 025

ZAPRASZAMY!

1 2 3 9