Poleć link


 
  • Blog
  • /
  • Stare drewno na wsi czyli spełnione marzenie mieszczucha
Opublikowano 2 kwietnia 2016 o godzinie 00:20 przez Regalia
stare-drewno

Każdy ma jakieś marzenie. Jeden śni o sportowym wozie, drugi chciałby zostać szefem banku, a trzeci marzy o dalekich podróżach. Jest też dość duża grupa mieszczuchów, którzy najchętniej wyprowadziliby się z miasta i osiedlili w miejscu tak oto opisanym przez Jana Kochanowskiego: „Wsi spokojna, wsi wesoła! Który głos twej chwale zdoła? Kto twe wczasy, kto pożytki może wspomnieć zaraz wszytki?”
W dobie Internetu umożliwiającego pracę na odległość, takie marzenie łatwiej dziś spełnić niż jeszcze dziesięć, dwadzieścia lat temu. A więc pożegnajmy miasto i stwórzmy sobie sielskie życie na wsi. Stwórzmy nasze miejsce do życia wśród przyrody i w otoczeniu naturalnych, zdrowych i ekologicznych produktów.

Zbudujmy dom ze starej cegły. Niech pokryje go dachówka odzyskana ze starego siedliska. I niech w tym domu znajdą się meble ze starego drewna jak ten stół ze starego drewna.

stol-ze-starego-drewna

Stare drewno to materiał doskonały. Stół ze starego drewna pochodzi z naturalnych lasów, których wycinka prowadzona była wyłącznie w zimie. Dwieście lat temu pod topór szły tylko duże drzewa o gęstym usłojeniu, z których wykonywano deski i belki do budowy domów, stodół, spichlerzy i młynów. Drewno było najpierw odpowiednio długo sezonowane, a potem pracowało ponad sto lat jako element budynku. Dziś – jako materiał odzyskany z rozbiórki starych domostw – zyskuje drugie życie jako najwyższej klasy materiał meblarski. W wiejskim domu wymarzonym przez mieszczucha po prostu nie może go zabraknąć.

stare-drewno

Stare drewno idealnie komponuje się ze starą, przedwojenną cegłą rozbiórkową. Prawdziwą ozdobą wiejskiego domu będą szafki wykonane z takich cegieł z frontami zrobionymi ze starych desek. Całość przykrywa gruby blat ze starej belki. Jeszcze tylko wisienka na torcie, czyli uchwyt z metalowego elementu z odzysku i efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania. Oczywiście podłoga w kuchni też jest wykonana z płytek ceglanych, które powstały po odcięciu lica przedwojennych cegieł rozbiórkowych.

stare-drewno-2

W wiejskim domu z marzeń nie może zabraknąć komód i szaf wykonanych ze starego drewna. Przepięknie wyglądają takie meble wykonane z traczowanego rdzenia starej belki, ozdobione metalowymi uchwytami zrobionymi ze stuletnich, ręcznie kutych zawiasów.

polka-ze-starego-drewna

blat-z-drewna-ciosanego

Deski na podłodze to też stare drewno. Zostały odzyskane z młyna, którego nie udało się już uratować jako budynku. Ale stare deski, które służyły ludziom przez sto lat, nadal są prawdziwą ozdobą wiejskiego domu.
Połączenie starego drewna i starych płytek ceglanych to również idealne rozwiązanie dla łazienki w wiejskim domu. Gruba, ręcznie ciosana belka sosnowa zabezpieczona naturalnym olejem na bazie pszczelego wosku to doskonały materiał na blat pod umywalkę.
Ceglane ściany i podłoga to z pewnością rozwiązanie bardziej pasujące do wiejskiego klimatu niż płytki produkowane współcześnie. Podłoga z takich płytek świetnie sprawdza
się z ogrzewaniem podłogowym, a ściana ozdobiona taką płytką jest po prostu niepowtarzalna.

szafka-lazienkowa-ze-starego-drewna

W wiejskim domu nie może zabraknąć kominka. I tu też stare drewno oraz stara cegła jest rozwiązaniem najlepiej pasującym do wiejskiego klimatu. Harmonijne połączenie piękna i naturalnych, ekologicznych materiałów tworzy ciepłą, przytulną atmosferę wiejskiego domu wśród łąk i pól.